Coworing Definícia

Práca v coworkingu je životný a pracovný štýl. Je to kancelársky priestor, ktorý je zdieľaný s ďalšími samostatnými podnikateľmi, pracovníkmi. V coworkingu sú rôzne kancelárske prvky (tlačiareň, kávovar,…) a priestory (zasadačka, kuchynka, toalety, recepcia,…), o ktoré sa pracujúci coworker delí s ostatnými. Výhodou je okamžité zriadenie pracovného miesta, nulové náklady na vznik pracoviska, nízke prevádzkové náklady v porovnaní s klasickou kanceláriou, byť súčasťou podobne zmýšľajúcej komunity, bezstarostný chod kancelárskych priestorov, prístup 24/7.

Pracovné priestory v coworkingu sú rôzne. Populárne sú väčšie priestory s viacerými stolmi, kde pracujúci sedia pri sebe (tzv. open space). Coworkingy majú možnosť zriadenia samostatnej uzavretej kancelárie, ideálne riešenie pre tímy. V coworkingu je možnosť prenajať si pracovný stôl, ktorý je pridelený jednému konkrétnemu pracovníkovi, má pridelenú svoju uzamykateľnú skrinku.

Komunita
Coworking je viac ako zdieľané pracovné miesto, je to komunita podobne zmýšľajúcich ľudí. Pracovný priestor, v ktorom sa pracujúci vzájomne motivujú, využívajú synergický efekt, nie sú izolovaní ako v prípade práce z domu, pracovné prostredie ich motivuje k výkonom, byť efektívnejší.

Stretnutia
Pracovné stretnutia sú v coworkingoch profesionálnejšie, zasadačky či iné alternatívne priestory na stretnutia sú presne na tento účel prispôsobené. Stretnutia v kaviarňach a reštauráciach majú mnohé úskalia a nevýhody.

Eventy
Aby komunita v coworkingu lepšie a užšie spolunažívala, využívajú na zoznamovanie sa a udržiavanie vzťahov rôzne networkingové stretnutia – všeobecne Eventy. Eventy môžu byť tématické formou rôznych školení, prezentácií alebo neformálne s relatívne voľným priebehom.

V Coworkingoch zvyknú pracovať obchodníci, grafici, programátori, konzultanti, architekti, dizajnéri, projektanti, finanční a realitní makléri, malé a začínajúce firmy.

Známe coworkingy vo svete
JustCo – https://www.justcoglobal.com/
wework – https://www.wework.com/

Návrat hore